Kolejny krok – REGATY

CO TO SĄ REGATY ŻEGLARSKIE?

Regaty to rywalizacja jachtów, załóg o jak najszybsze pokonanie trasy. Niestety już samo słowo „regaty” potrafi skutecznie odstraszyć osoby zainteresowane dalszym rozwijaniem swoich umiejętności.

Rywalizacja sprawia przyjemność jedynie wtedy kiedy, uczestnicy mają poczucie zrozumienia zasad, są dobrze przygotowani, mogą liczyć na satysfakcjonujący wynik. Skok na głęboką wodę (zresztą nie tylko w żeglarstwie) może łatwo zniechęcić.

Niemniej jednak, należy podkreślić fakt, że tylko na tle innych jachtów załoga może szybciej zauważyć swoje błędy, szybciej się uczy, doskonali manewry, lepiej trymuje, poprawia prędkość, dba o ważne szczegóły.

DLA KOGO SĄ REGATY?

Regaty żeglarskie ze względu na swoją specyfikę mogą przybierać różne formy: od regat składających się z serii krótkich wyścigów, po dłuższe całodniowe lub tygodniowe wyścigi długodystansowe.

Stopień trudności zależy od akwenu, warunków pogodowych, typu jachtu, rodzaju imprezy, ale w większości jest to kwestia uzależniona od wcześniejszego przygotowania załogi czyli treningów.

Wbrew pozorom udział w regatach żeglarskich nie jest zarezerwowany tylko dla aktywnie ścigających się zawodników i osób dobrze przygotowanych fizycznie. Wystarczy odpowiednie szkolenie i wybór formuły odpowiadającej naszym umiejętnościom i aspiracjom.  Oferty na rynku są dla każdego, ale dobrze jest wcześniej zrobić rzetelne rozeznanie.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Na dobry początek regatowej przygody zaleca się start w regatach niskiej rangi. Regaty jachtów turystycznych na Adriatyku są bardzo popularną formą polecaną dla osób posiadających podstawową wiedzą w zakresie pełnionych funkcji i obsługi jachtu. Załoga jest pod opieką doświadczonego skippera/szkoleniowca, a wykorzystywane do regat jachty są bezpieczne, proste w obsłudze i często spotykane u największych firm czarterowych.

Z uwagi na dużą flotę tych jachtów na rynkach zagranicznych (głównie Chorwacja i Grecja) ofert udziału w regatach o amatorskim charakterze jest wyjątkowo dużo. Większość z nich organizowana jest przed sezonem i zaraz po jego zakończeniu.

POSZUKIWACZE ADRENALINY

Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji uczestnictwa w tzw. formule Pro – Am (Profesjonaliści i Amatorzy). Załoga złożona jest z kilku zawodowych żeglarzy, których zadaniem jest dostarczanie jak największej dawki emocji w kontrolowanych warunkach regatowych.

Firmy, które werbują załogi robią to w oparciu o super szybki sportowy jacht wybierają imprezy o dużym rozmachu i prestiżu. Udział w tego typu imprezach polecany jest dla poszukiwaczy mocnych wrażeń i osób z większym portfelem.

JAKI JACHT NA POCZĄTEK?

Najlepszym rozwiązaniem będzie start w regatach organizowanych przez jedną z firm czarterowych oraz wybór klasy monotypowej (polecam Bavaria 46 Curiser). Nie gwarantuje to co prawda, że jachty będą identyczne, ale możemy liczyć na start w sporej flocie, a także na duże podobieństwo w rocznikach i wyposażeniu jednostek. Miejsce na mecie uzależnione będzie zatem od kunsztu żeglowania, a nie od szybkości jachtu.


SZYBKOŚĆ MA ZNACZENIE

Ze względu na swoją specyfikę jachty turystyczne nie należą do demonów prędkości, ale tutaj nie chodzi o szybkość, ale o precyzję każdego manewru i doskonalenie techniki. Jachty te wolniej się rozpędzają i mają ograniczoną liczbę regulacji, załoga ma więcej czasu na analizę sytuacji i odpowiednią reakcję.  Dla celów szkoleniowych nie jest to bez znaczenia – im większy jacht tym więcej członków załogi i więcej potencjalnych błędów. Kluczowa jest dobra zgrana praca i przećwiczone manewry.

Trzeba pamiętać, że dobrze poprowadzony projekt szkoleniowy zakłada zaangażowanie każdego członka załogi. Osoby chętne do nauki mają ręce pełne roboty, od przygotowania jachtu, budowania strategii, pomocy w wyborze korzystniejszego końca linii startu, podawaniu czasu, dystansu do linii, obserwacji innych jachtów, rozegraniu pierwszych metrów halsówki, ciągłym trymowaniu i udziale w każdym manewrze.

To załoga wygrywa regaty, nie jacht i nie skipper. Tylko zrozumienie tych zasad pozwoli na stworzenie atmosfery pracy zespołowej i pełne skorzystanie z oferty szkolenia regatowego.


Tagi


Zobacz także >>>

Zapisz sie na bezpłatny kurs

Kurs - podstawy żeglowania